448 000 iedzīvotāju izmantojuši ātro kredītu

Šī gada sākumā masu medijus pārņēma satraucoša ziņa – ātros kredītus izmantojuši 448 000 Latvijas iedzīvotāju jeb vairāk nekā piektā daļa no visiem Latvijas iedzīvotājiem. Turklāt šis skaitlis attiecas tikai uz tiem, kas to darījuši pēdējā gada laikā. Tā ir ļoti interesanta statistika – lai gan zināms, ka 2012. gadā noslēgti aptuveni 0,9 miljoni ātro kredītu (PTAC dati) līgumu, tomēr jāņem vērā, ka liela daļa kredītņēmēju aizņemas vairāk nekā vienu aizdevumu, un paņemto ātro kredītu vidējais skaitlis ar lielu ticamību varētu būt lielāks, nekā divi.

Nauda

26. jūlijā Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija (LNKA) publicēja datus, kuros apgalvots, ka pirmajos gada sešos mēnešos tika paņemti 126 000 ātro kredītu, kas ir par 18% mazāk, nekā šajā periodā pagājušogad. Izdarot vienkāršas matemātiskas darbības, iegūstam aptuveno iepriekšējā gada skaitli: 300 000 klientu. Tā kā LNKA pieder 80% tirgus, kopējais skaitlis kāpj, sasniedzot 375 000. Novirze, kas redzama masu mediju publicētajos datos, visticamāk, izraisījusies vai nu aptaujas veikšanas vietas (pilsētās ātros kredītus ņem vairāk), vai, piemēram, aptaujāto piederības noteiktam vecuma slānim dēļ.

Šie dati gan nav mazāk satraucoši, taču šeit mērķis vairāk ir precizēt. Taču tos nevar arī nosaukt par pārsteidzošiem. Ja ātros kredītus, tāpat kā, piemēram, hipotekāro kredītu, izsniegtu tikai cilvēkiem, kas ir darbspējas vecumā, tad dati būtu biedējoši, jo sanāktu, ka aptuveni katrs trešais, kas strādā, ir ņēmis ātro kredītu. Taču to izsniedz cilvēkiem ar jebkāda veida regulāriem ienākumiem, tāpēc pieņemt, ka aptuveni katrs 5.3-4 no cilvēkiem ir pēdējā gada laikā ņēmis ātro kredītu, nav nemaz tik neiespējami.

Domājams, ka kredītņēmēju skaits vismaz kādu laiku turpinās samazināties – cerams, ka ne tikai tirgus izmaiņu vai valsts ieviestu likumprojektu, bet arī pavisam taustāma labklājības pieauguma dēļ. Iesakām kredītņēmējiem aizņemties atbildīgi, bet kredītdevējiem – spert vēl vairāk taustāmu soļu, lai šo pakalpojumu padarītu atbildīgāku un drošāku.

This entry was posted in Noderīgi and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.