Ātrie kredīti un likums

Ekonomikas Ministrija, kā ziņo db.lv, ir spērusi jaunu soli ātro kredītu nozares sakārtošanā, gatavojot jaunu likumprojektu par patēriņa kredītu izsniegšanu. Likumprojekts paredz, ka kredītdevējam nu būs jāvērtē klienta maksātspēja arī tad, ja izsniegtā kredīta summa ir zem 100 latiem. 

Tas nozīmē, ka ātro kredītu nozari gaida būtiskas pārmaiņas. Jau zināms, ka pagājušgad ar Ministru Kabineta noteikumiem Nr. 245 tika paredzēts, ka nebanku kredītdevējiem nu būs jāiegādājas 50000 latus vērta licence, lai izsniegtu finanšu pakalpojumus privātpersonām, taču tagad valsts iejauksies kredītdevēju biznesā tiešāk.

Pārmaiņas, šķiet, ir vērstas uz patērētāju aizsardzību. Kad – un ja – likumprojekts stāsies spēkā, kredītdevēji nedrīkstēs izsniegt kredītus kā tādus, piemēram, ja kredītņēmējam nebūs darbavietas vai citu pastāvīgu ienākumu.

Kāpēc šāds likumprojekts?

Valsts ir ieinteresēta šādos pasākumos tāpēc, ka, kaut arī kredītdevēji maksā nodokļus tāpat kā jebkurš cits uzņēmums, šādi uzņēmumi mazāk mijiedarbojas ar citiem uzņēmumiem atšķirībā no, piemēram, lielveikaliem, kas stimulē gan zemnieku saimniecības, gan loģistikas uzņēmumus, u.t.t. Ātrajiem kreditētājiem vairāk naudas paliek biznesā, bet citi uzņēmumi ir vairāk atkarīgi no citām nozarēm un nauda paliek cirkulācijā.

Vienkāršāk sakot, valstij ir izdevīgāk, ja naudu cilvēki tērē nevis ātrajiem kredītiem, bet precēm un pakalpojumiem.

Ko tas nozīmē kredītņēmējam?

Faktiski jaunie noteikumi nozīmē to, ka cilvēks bez ienākumiem vairs nevarēs ņemt ātro kredītu. Lai arī kredītņēmēji šādi tiek ierobežoti, principā tas palīdz izvairīties no gadījumiem, kādi aprakstīti, piemēram “Sestdienas” 2012. gada 27. jūlija numurā, kad kādai mātei bija jāatdod ap 400 lati, kad dēls bez ienākumiem bija bezatbildīgi aizņēmies kredītu un to neatdevis.

Bet kreditētājus tas ietekmēs, samazinot potenciālo klientu loku. Lai arī var diskutēt par to, vai ir vēlams, ka valsts iejaucas kādā nozarē, valsts vienmēr šā vai tā iejaucas ekonomikā, vai nu tieši vai ar, piemēram, valsts uzņēmumu starpniecību. Šajā gadījumā, šķiet, gaidāmās pārmaiņas nāks par labu.

This entry was posted in Noderīgi and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.