Ātro kredītu bieds – mediju pārspīlējums?

Ātrais aizdevumsĀtrie kredīti ir atslēgvārds, kas pēdējā laikā izkritis no aprites. To aizvietojis “spaiss”, notikumi Ukrainā, terorisms un citas lietas, taču skaidrs, ka stāsti, kas kādu laiku ilgi parādījās ziņu portālu virsrakstos, vistiešāk atvasināmi no “De Facto” sižetiem par “ātro slazdu”, gluži tāpat kā tas bija ar tirgotajām narkotiskajām vielām. Lai gan nozarē nekas nav būtiski mainījies – patiešām, tikai retais kredītdevējs mainījis noteikumus, piemēram, sākot izsniegt kredītu, sākot no 70 nevis 10 eiro, kā tas ir pierasts, mediji par problēmu ir aizmirsuši. Piemēram, lai gan darbību tirgū tikko sācis, iespējams, nelikumīgs ātro kredītu devējs (tā ziņo Latvijas Nebanku kredītu asociācija), ziņu portālos, kur nu vēl televīzijā, par to nav nekādu ziņu.

Tas ir dabisks tēmas aktualitātes noslēgums, jo tāda ir publiskā diskursa daba. Piemēram, “spaisa” epopeja beidzās ar ātru šo vielu aizliegšanu, bet ātrie kredīti vēl joprojām ir tikpat ātri, kaut arī tos ņem nedaudz retāk un nedaudz mazāk. Tomēr jāsaka, ka, par spīti mediju pūliņiem, nekas nav mainījies, varbūt tikai iedzīvotāji palikuši izglītotāki par šādiem finanšu pakalpojumiem. Ātrajos kredītos gadā tiek izsniegti pārsimts miljoni eiro, kas sastāda mazāk nekā procentu no kopējās izsniegto kredītu (tajā skaitā, piemēram, hipotekāro kredītu) summas, un citus gadus summa nav bijusi daudz lielāka.

Uz jautājumu, vai ātrie kredīti ir bijis mediju pārspīlējums, var skatīties dažādi–savā ziņā tie palīdzējuši daudzām svarīgām iniciatīvām, piemēram, grozījumiem kredītu izsniegšanā (tagad, ņemot ātro kredītu, jānorāda savi ikmēneša ienākumi), bet, no otras puses, varbūt vienkārši krītas ātro kredītu pieprasījums, jo iedzīvotāji, dzīves līmenim kāpjot, var atļauties izdevīgākus kredītus.

This entry was posted in Noderīgi and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.