Ātro kredītu ierobežojumi Latvijā

12. decembrī Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai tika nodoti EM priekšlikumi grozījumiem Patērētāju tiesību aizsardzības likumam, kuros noteikti griesti gada procentu likmēm 100% apmērā, papildus pieprasot arī, ka maksimālie soda procenti par kredīta nemaksāšanu laikā būs 18% jeb 0.05% dienā. Šis notikums noteikti nesīs izmaiņas ātro kredītu darbībā, pieejamībā un ienesīgumā visā Latvijas teritorijā.

Soda procenti?

VivusPiemēram, Vivus.lv soda procenti pašlaik ir 0.75 par vienu dienu, kas, šķiet, nekādā gadījumā nevar būt samērīgi – it sevišķi tādēļ, ka tie tiek aprēķināti “no kopējās kavēto maksājumu summas”. Tas ir, šķiet, ka lieta grozās ap saliktajiem procentiem. Protams, kredītu parādu griesti ir noteikti 100% apmērā no summas (kredītdevēju asociācijas biedriem), taču tāpat šķiet, ka pašreizējie soda procenti ir nesamērīgi augsti.

No otras puses – vai tik zemi procenti, kādus vēlas valsts, ir pieļaujami, ja zināmai daļai cilvēku, kā izteicās kredītdevēju asociācijas pārstāve B. Fromane, tieši sods ir vienīgā motivācija kredītu vispār atmaksāt? Iespējams, risinājums būtu noteikt šos griestus mazākā apmērā, kaut kā paveicot arī to, lai kredītdevēji nevarētu ieturēt vienreizējas “līgumsoda komisijas”. Katrā ziņā Fromanes arguments izklausās visnotaļ pārliecinošs.

Kredītlikmes griesti

Interesanti, ka 100% griestu likums dažās situācijās jau ir Credit24apmierināts. Tā, piemēram, aizņemoties 1400 eiro uz ilgāk kā gadu no kredītdevēja Vivus, procenti ir mazāki par 100; Tāpat, piemēram, arī lielai daļai Credit24 izsniegto aizdevumu procenti ir mazāki par 100. Šiem aizdevējiem kopīgs tas, ka viņu aizdevumus var traktēt arī kā patēriņa kredītu, turklāt, jo aizdevumam ilgāks termiņš, jo lētāks tas ir.

Var noprast, ka kredītdevējiem kādā brīdī kļūst neizdevīgi izsniegt kredītus par mazākām naudas summām, tas ir, jo lielāks aizdevums un lielāka summa, jo izdevīgākus piedāvājumus kredītdevēji ir spējīgi sniegt. Arī otrādāk. Tādēļ šādi procentu likmju ierobežojumi savā ziņā ir kā Dāmokla zobens, kas karājas virs kredītņēmēju galvām: īstermiņa aizdevumi, ja tādus vēl būs izdevīgi piešķirt, vairs nebūs bezmaksas (1. kredīta gadījums), bet kredīti ar lielākām summām vienkārši kļūs dārgāki.

This entry was posted in Noderīgi and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.