Kā ātrie kredīti var ietekmēt Latvijas ekonomiku

Maksātāji, nemaksātāji, Latvijas ekonomika un ātrie kredīti.

Nauda

Ne visu pat mūsu ciparu laikmetā ir iespējams aprēķināt un izsvērt. Ātro kredītu nozare, kas guvusi milzīgu peļņu un tagad nedaudz sarūk, arī nav līdz galam caurspīdīga tieši tādā ziņā, ka tās sekas uz Latvijas sabiedrību un ekonomiku vienkārši nevar izmērīt. Šajā rakstā mēģināsim apsekot iespējamos t.s. “baltos punktus” ātro kredītu nozares kartē Latvijā, norādot tieši uz neizmērāmajiem – šoreiz gan negatīvajiem – faktoriem, kā ātrie kredīti var ietekmēt Latvijas ekonomiku.

1. Ātro kredītu neatmaksā to saņēmēji, bet radinieki, draugi, otrās pusītes. Tas nav fakts, bet tīri reāla iespējamība. Lai arī kredītu lielākā daļa kredītdevēju vairs neizsniedz līdz 20 gadu vecumam, tomēr tā noteikti ir taisnība, ka ātros kredītus, kas paņemti neapdomīgi, bieži apmaksā nevis aizņēmējs, bet viņam tuvs cilvēks, tādējādi uzņemoties papildus finanšu slogu un nevarēdams tērēt naudu pakalpojumiem, precēm, u.t.t.

2. Ēnu ekonomikas veicināšana. Cilvēks, kuram ir nepiepildītas parādsaistības, ir vairāk motivēts, izvairoties no parādu piedzinējiem, nedeklarēt ienākumus, nemaksāt nodokļus, galu galā arī izvēlēties šaubīgus rūpalus.

3. Emigrācija kredītu jūga dēļ. Protams, lai cilvēks izšķirtos doties peļņā – vai pārvākties uz dzīvi, – parādiem ir jābūt milzīgiem. Taču savā ziņā bēgšana no parādsaistībām – jo, ja iesaistītās summas nav milzīgas, tad parādu piedzinēji gluži vienkārši nevar šo personu atrast, – var būt “pēdējā nagla zārkā” kādam, kurš svārstās par pārvākšanos dzīvot uz citu zemi.

Kamēr valsts vēl nav sakārtojusi ātro kredītu likumdošanu līdz galam, paredzams, ka šādi zaudējumi, kas rodas cilvēkiem (un rezultātā valstij) turpināsies nenoteiktu laiku. Domājams, ka ir iespējams rakstā minētās problēmas mazināt, neiznīcinot ātro kredītu nozari. Tikām pret ātrajiem kredītiem cīnās, kā māk. To parāda ne tikai akcija “SMS S.O.S”, kas medijos izvērsa padziļinātu ātro kredītu nozares apskatu, bet arī tādi, varbūt nedaudz kuriozi sabiedrības iniciatīvas procesi kā organizācija “Baltais Bruņinieks”, kas nodrošina juridisko palīdzību tiem, kas domā, ka ātrie kredīti, viņiem izsniedzot ātros kredītus, nav ievērojuši likuma burtu.

This entry was posted in Noderīgi and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.