Krājaizdevu sabiedrības

Krājaizdevu sabiedrības: vai alternatīva “ātrajiem kredītiem”?

Kas ir krājaizdevu sabiedrības?

Kredīts internetāKolektīvā krājaizdevu sabiedrība (KKS) ir finanšu kooperatīvs, kas dibināts, lai sniegtu finanšu pakalpojumus tās biedriem. Tās uzrauga un reģistrē Finanšu un tirgus kapitāla komisija (FKTK). Atšķirībā no bankām, to galvenais mērķis ir maksimāls labums tās biedriem, nevis peļņas gūšana. KKS ir ar vietēju raksturu, t.i., to biedri var būt tikai kādas noteiktas pašvaldības iedzīvotāji vai ar to saistīti uzņēmēji, kā arī pašas pašvaldības.

Latvijā KKS ir visnotaļ populāras, taču atšķirībā no citurienes, šeit aizliegts visām sabiedrībām apvienoties vienā, tādēļ KKS intereses nav plaši pārstāvētas valstiskā līmenī. 2013. gada beigās kopējais uzkrājums šajās sabiedrībās bija teju 15 miljoni eiro. Pašlaik Latvijā, saskaņā ar FKTK datiem, darbojas 32 aktīvas krājaizdevu sabiedrības. Pēdējā laikā vairāku pašvaldību, piemēram, Valkas iedzīvotāji izvēlas veidot šādas sabiedrības, lai sniegtu un saņemtu finanšu pakalpojumus, kurus neizsniedz bankas vai nebanku kredītdevēji. Turklāt pastāv iespēja, ka KKS biedri gadījumā, ja tā strādā ar peļņu, saviem biedriem izmaksā dividendes.

Minimālais KKS sākšanai nepieciešamais kapitāls ir 2500 eiro; to veido pajas – īpašnieku iemaksāta nauda. Katrs biedrs ir reizē arī līdzīpašnieks ar vienādām balsstiesībām, neatkarīgi no paju daudzuma viņa vai viņas īpašumā. Dalībnieki var ieguldīt krājaizdevu sabiedrībās jebkādas naudassummas, tādējādi arī tie ar mazākiem ienākumiem var realizēt savus līdzekļus, pie viena uzlabojot vietējo uzņēmējdarbības vidi. Krājaizdevu sabiedrību darbību regulē likums.

Kā KKS var palīdzēt iedzīvotājiem?

Saskaņā ar likumu, KKS galvenie darbības virzieni ir šādi:

  • Piesaista biedru līdzekļus noguldījumos;
  • Kreditē biedrus saskaņā ar finanšu līzinga nosacījumiem (arī izsniedzot “ekspreskredītu”);
  • Konsultē biedrus finansiāla rakstura jautājumos;
  • Veic finansiāla rakstura darbības ar biedru noguldījumiem (piemēram, iegulda tās vērtspapīros, kā arī darbojas ar vērtspapīriem sabiedrības biedru uzdevumā);
  • Glabā biedru vērtības;

KKS var palīdzēt iedzīvotājiem tikt pie kredīta bez galvojumiem. Lai gan lielākoties KKS kreditē biedrus nekustamā īpašuma, lauksaimniecības u.c. tehnikas iegādei, biedriem pieejami visu veidu pakalpojumi, par kuru sniegšanu viņi kopīgi vienojas. Tādējādi KKS pieejams arī ātrais kredīts. Lai gan KKS dibināšana ir diezgan “piņķerīga”, ieguvums ir pašu iedzīvotāju stiprinātas garantijas vieglākai piekļuvei naudas līdzekļiem.

KKS izsniegtie aizdevumi salīdzinājumā ar ātrajiem kredītiem

Somijā un citās valstīs cilvēkiem ar kredītmaksājumu problēmām izplatīti ir pašvaldību un baznīcu izsniegti kredīti, savukārt Latvijā KKS aizdevumi var radīt reālu alternatīvu īstermiņa kredītiem. Piemēram, ja kādam no biedriem, kam ir mazāki ienākumi, rodas pēkšņs finanšu iztrūkums, viņš var griezties KKS. Svarīgi, ka šeit viņš ne tikai aizņemsies naudu no sev pazīstamiem cilvēkiem (par to maksājot procentus, kas noteikti būs mazāki par ātro kredītu piedāvātajiem), bet arī saņems morālu atbalstu un izpratni par savu situāciju.

This entry was posted in Noderīgi and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.