Kredīts nerezidentiem

Pašlaik (2016. gada sākums) nerezidentu darījumus Latvijas bankās, visticamāk, sāks vērtēt daudz, daudz stingrāk. Taču aizņēmējiem, kas spēj, piemēram, pierādīt īpašumtiesības uz kādu nekustamo īpašumu vai spēj piedāvāt kādu citu nodrošinājumu, nav par ko bēdāties. Šajā rakstā apskatīsim, kā nerezidenti var tikt pie kredīta kādā no Latvijas bankām.

Kredīts nerezidentiem Latvijā

Lai gan lielos vilcienos (un diližansos) nerezidentiem kredīti tiek piešķirti tāpat kā rezidentiem, jārēķinās ar pāris atšķirībām:

 • Nerezidentiem bankas finansē 50-70% no nepieciešamās summas;
 • Bieži būs nepieciešams galvotājs – rezidents. Tomēr to var apiet ar pietiekami lielu un uzticamu (dokumentētu tiesiskā valstī) nodrošinājumu;
 • Ne visi dokumenti, kas apliecina pastāvīga iedzīvotāja statusu, tiek pieņemti bankās;
 • Svarīgi uzzināt, vai banka pieņems dokumentus, kas apliecina jūsu algu, ienākumus, īpašumtiesības ārzemēs.
 • Bieži būs jāņem lielākas summas aizdevums, nekā nerezidentiem. Piemēram, Rietumu banka vēl pavisam nesen izsniedza nerezidentiem kredītus, sākot no €700 000 nekustamā īpašuma iegādei. Savukārt rezidentiem šī summa bija sākot no €200 000
 • Bieži kredītus ņem, lai saņemtu uzturēšanās atļauju.
 • Papildus prasības – nerezidentiem nereti prasa ienākumu izrakstu par diviem gadiem, rezidentiem – 3-6 mēnešiem. Kredītus bieži izsniedz uz īsāku termiņu – uz 10 gadiem, kurpretim rezidenti var dabūt kredītu pat uz 30-40 gadiem. Nerezidentiem parasti ir arī augstākas procentu likmes. Tas viss nevis tāpēc, ka banku darbiniekiem nepatiktu ārzemnieki, bet gan tādēļ, ka viņiem aizdot gluži vienkārši ir riskantāk.

Kur saņemt kredītu nerezidentam?

 • AS MeridianTradeBank;
 • Rietumu baka;
 • Grand Credit, Westkredit, Multi Credit. Daudzi citi nebanku kredītdevēji.
 • Citas “mazās” bankas – PrivatBank, Trasta banka, ABLV, utt.

Kredīts nerezidentiem parasti tiek ņemts, lai saņemtu uzturēšanās atļauju. To ļoti bieži izmantojuši ietekmīgi – vai vismaz bagāti – lielākās austrumu kaimiņvalsts uzņēmēji, kā arī augstā vidusšķira – bagāti cilvēki no Maskavas un citām lielākajām pilsētām, kas var atļauties iegādāties – lai arī ne uzreiz, tas ir, ar kredītu – īpašumu Rīgā vai Jūrmalā, kur tie tomēr ir lētāki nekā pirktspējīgākajās Krievijas pilsētās. Pašlaik gan nerezidentu kreditēšana ir krietni vien sarukusi, jo Krievijā naftas cenas krišanās un starptautisko sankciju dēļ sarūk ekonomika.

Pašreizējās tendences, protams, nerezidentu piekļuvei kredītiem nav īsti labvēlīgas. Nerunājot nemaz par ekonomiku, pēc Latvijas finanšu regulatora vadītāja atlaišanas sākušās runas par banku auditu, kas, domājams, krietni ierobežos daudzu nerezidentu piekļuvi finanšu līdzekļiem Latvijā. No otras puses – varbūt, varbūt, Latvijai izdosies iespraukties OECD valstu klubā.

This entry was posted in Noderīgi and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.