Maksātspējas vērtēšana: PTAC vadlīnijas

Sākot ar 2014. gadu, ātro kredītu devēji sāk savā darbībā pielietot Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) vadlīnijas, kas nosaka, ka kredītņēmējam jāsniedz dati par saviem ienākumiem un izdevumiem; šie dati tiek izmantoti, lai novērtētu, vai kredītņēmējs spēs sevis paņemto kredītu atdot. Pirms tam, lai saņemtu kredītu, pietika norādīt vien savus ikmēneša ienākumus.

Atbildīgāka aizņemšanās

Naudas pārvaldīšana

Jaunie nosacījumi, protams, strādās tikai tad, ja cilvēki norādīs patiesus datus. Domājams, ka šīs vadlīnijas vērtējamas ļoti pozitīvi – tā kā kredītdevējiem nav, piemēram, aizņēmumam līdz aptuveni 400 eiro, jāvērtē klienta maksātspēja, tagad arī kredītņēmējam pašam būs jāatbild par to, cik daudz aizņemas, vai nesamelo, vai nepārvērtē savas spējas. Par nepatiesu datu norādīšanu, starp citu, iespējams pret kredītņēmēju vērsties tiesā. Protams, samelot varēs ikviens, taču beigu beigās tā kļūs par aizņēmēja paša vainu.

Cita starpā vadlīnijās sastopami arī ieteikumi, kurus ne visi kredītdevēji ievēro, piemēram, norādīt to, kādiem mērķiem šis kredīts paredzēts, pirms klients tos aizņemas, u.t.t. Tiesa, šis mērķis, šķiet, tika sasniegts ar “aizņemies prātīgi” kampaņu, kuru veica PTAC kopā ar Latvijas Nebanku kredītdevēju asociāciju. Vadlīnijās ir arī pietiekami daudz neskaidrību, piemēram, “Par pietiekamu informāciju ir uzskatāma informācija, uz kuru balstoties, kredīta devējs pirms kredīta līguma slēgšanas ar patērētāju spētu pieņemt lēmumu par to, ka patērētāja finansiālais stāvoklis ir atbilstošs, lai nodrošinātu patērētāja spēju atmaksāt kredītu.”

Un tomēr, vadlīnijās skaidri norādīts, ka kredītdevējam jāuzzina kredītņēmēja ikmēneša ienākumi un izdevumi, kas ir pats labākais visām iesaistītajām pusēm. Tas ir arī izdevīgāk ātro kredītu devējiem – lai pārliecinātos par klienta maksātspēju, nereti tika apskatīta kredītvēsture, kas kredītdevējiem maksā naudu. Kredītvēsturi nepārbaudīja aizdevumiem līdz 140 eiro, tādēļ, ka izsniegt šādus aizdevumus kļūtu neizdevīgi. Līdz ar to būs vismaz nedaudz mazāk “slikto kredītu” – kas ir labi gan kredītņēmējiem, gan kredītdevējiem.

This entry was posted in Noderīgi and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.