Interneta radio tehniskā puse

Interneta radio ir dažādu tādu audio servisu kopums, kuri piedāvā skaņas straumēšanu caur internetu. Tas atšķiras no parastā radio tādā ziņā, ka tas netiek pārvadīts ar radioviļņu starpniecību, bet pa vadiem. No citiem populāriem audio servisiem, piemēram, podkāstiem, interneta radio atšķiras ar to, ka dati tiek padoti tiešraidē un tos nevar lejupielādēt kā atsevišķus failus.

Interneta radio nāk no avota jeb raidstacijas, tad tiek pārraidīts uz serveri, un caur to nonāk pie saņēmēja. Avots un serveris var būt viens un tas pats dators, bet ir iespējams izmantot arī “starpnieku” serverus, par kuru izmantošanu jāmaksā. Šādu komerciālu serveru izmantošana bieži vien ir vienīgā opcija, ja nav pieejams ātrs interneta pieslēgums.

Interneta radio programmas

Populārākās programmas, kuras ļauj katram izveidot savu interneta radio staciju, ir Shoutcast, Helix Server, Quicktime server, Peercast, un citas. Ir pieejami arī video straumēšanas servisi, piemēram, LiveStream, blip.tv, USTREAM, un citi. Shoutcast un līdzīgās programmas ir priekš interneta radio uzstādīšanas jūsu datorā, bet LiveStream, blip un USTREAM ir servisi, kas, saņemot signālu no jūsu datora, pārraida to uz savu servisu, tādējādi patērējot mazāk jūsu interneta ātruma.

Svarīgi veidojot interneta radio

Jums vajadzīgā audio kvalitāte un interneta savienojuma ātrums ir divas svarīgākās lietas, kas jāņem vērā, veidojot personīgo interneta raidstaciju. Parasti interneta radio ir trīs pieejami ātrumi — 24, 64 un 128 kilobiti sekundē (kbps). Ja audio kvalitāte ir 24 kilobiti sekundē, tad dzirdamais izklausās apmēram pēc telefonsarunas, 64kbps ir līdzīgs parastajam radio, bet 128kbps ir skaņa, kuru grūti atšķirt no CD skaņas.

Tātad, lai izveidotu, piemēram, 128kbps serveri un no tā signālu vienlaicīgi varētu saņemt 50 cilvēku, ir vajadzīgs interneta pieslēgums ar augšupielādes ātrumu 6400kbps, jeb 6.25 megabiti sekundē. Lieki piebilst, ka Latvijā šādus augšupielādes ātrumu piedāvā retais interneta provaideris, taču uzturēt mazāku interneta radiostaciju ar lielākajās Latvijas pilsētās pieejamajiem interneta pieslēgumiem ir pavisam iespējams, ja vien tiem ir iespējams pieslēgt fiksētu IP adresi.

Komentāri

Nav komentāri

Pievieno komentāru

Vārds *

E-pasts *