Kur skatīties hokeju?

Visi zina, kas ir hokejs. Daži zina, ka tā izcelsmes vieta ir saistāma ar tradicionāli spēcīgāko hokeja izlasi – Kanādu, vēl daži zina, kas ir Lords Stenlijs, taču pilnīgi visi zina, ka katru gadu maijā liela daļa latviešu, gan jauni, gan veci, savācas pie televizoru vai nu jau datoru ekrāniem, lai vērotu vienu no retajiem komandu sporta čempionātiem, kurā Latvija ir izkarojusi savu vietu. Arī šogad maijā vērosim, kā mūsu hokeja izlasei veiksies Starptautiskās hokeja federācijas (IIHF) rīkotajā pasaules čempionātā.

Cik sen cilvēki skatās hokeju?

Lai gan hokejam līdzīgas sporta spēles ir pastāvējušas vairākus gadu tūkstošus, tā pa īstam tas sāka veidoties 19. gadsimta beigās, kad industriālā revolūcija radīja brīvā laika jēdzienu arī plašākām masām (šajā laikā veidojās arī mūsdienu Olimpisko spēļu pamati). Pirmo reizi organizēta hokeja spēle norisinājās Kanādā, 1875. gadā, un pāris gadus vēlāk sporta veidu pamanīja Lords Stenlijs, kurš arī radīja Stenlija kausa apbalvojumu.

Sākumā Stenlija kausu pasniedza Kanādas amatieru līgas uzvarētājiem, taču tagad Stenlija kauss, kas tiek uzskatīts par prestižāko apbalvojumu hokejā, tiek pasniegts NHL jeb Ziemeļamerikas Nacionālās hokeja līgas uzvarētājiem. Tā ir prestižākā hokeja līga pasaulē, un ar to mēroties popularitātē var tikai Kontinentālā hokeja līga.

Pirmo reizi Olimpiskajās spēlēs hokeju iekļāva 1920. gadā, un kopš tā laika visvairāk medaļas izcīnijusī komanda ir ASV, kurai seko Kanāda (tieši pēc medaļu skaita), lai gan Kanāda Olimpiskajās spēlēs izcīnījusi visvairāk zelta medaļu. Latvija ir piedalījusies 5 Olimpiskajās spēlēs – arī pirmās brīvvalsts laikā hokejs Latvijā bija visnotaļ populāra disciplīna. Pašlaik hokejs ir rūpīgi kodificēts sporta veids ar noteiktiem priekšstatiem, tāpat laika gaitā ir krietni mainījušies arī turnīru noteikumi.

Hokejs Latvijā tiek skatīts jau sen

Latvijā hokejs ir viens no populārākajiem sporta veidiem. Iemesli tam var būt dažādi, taču noteikti jāmin gan klimats, gan PSRS mantojums. Lai gan hokejs Latvijā bija populārs jau 20. gadsimta 20. gados, īstu uzplaukumu tas piedzīvoja tikai 20. gadsimta 80. gadu sākumā, kad Rīgas “Dinamo” nokļuva PSRS 1. līgā. Kopš tā laika ir bijis daudz leģendāru Latvijas hokejistu, no kuriem noteikti jāmin Helmuts Balderis, Artūrs Irbe un Sandis Ozoliņš, kurš ir vienīgais latvietis, kas uzvarējis Stenlija kausu. Pašlaik lielākais Latvijas izlases sasniegums bija, kad valstsvienība 2014. gada Olimpiskās spēlēs izcīnija 8. vietu, ar 2-1 ceturtdaļfinālā piekāpjoties Kanādas izlasei.

Latvijā pastāv arī vietējā hokeja līga, kura katru gadu aizvada Latvijas Virslīgas hokeja čempionātu, taču tas nevar lepoties ar tādu līdzjutēju skaitu kā Rīgas “Dinamo”, kas gan pēdējos gados ar pārāk labu sniegumu neizceļas – un arī līdzjutēji pieklusuši, šķiet, gan komandas snieguma, gan ģeopolitisko aktivitāšu dēļ.

Skatieties hokeju TV / Datorā / Planašetē un nepārspīlējiet ar alkohola patēriņa, lai atcerētos visu spēli!

Komentāri

Nav komentāri

Pievieno komentāru

Vārds *

E-pasts *