LTV1 TV kanāls

LTV1 ir valsts sponsorēta televīzija, kas raida no 1954. gada 6. novembra. LTV1 ir ikoniska Latvijas sastāvdaļa, jo to raida no Rīgā ļoti pazīstamas vietas – Zaķusalas torņa – jau kopš 1986. gada 6. novembra. Tagad LTV1 ir par 60% valsts sponsorēta, par 40% – reklāmu finansēta televīzija, kurā skatāms aktuālākais Latvijas valstī. Kopā ar māsas kanālu LTV7, kā arī kanāliem OTV, Rīga TV 24 un Re:TV, LTV1 ir viens no pieciem bez maksas pieejamajiem kanāliem Latvijā.

LTV1 TV kanāla vēsture

LTV1 ir cieši saistīts arī ar radio attīstību, un vēl tagad, kad par satura nodrošinājumu rūpējas pati Latvijas Televīzija, Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (kādreizējais Republikāniskais radiocentrs) rūpējas par LTV1 tehnisko nodrošinājumu. Savukārt satura atbilstību uzrauga Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP), kas ir valsts organizācija, kura pārstāv sabiedrības intereses. Cauri laikiem LTV1 ir bijis melnbalts, krāsains un beidzot arī digitāls; būtībā kanāls ir vienīgais liecinieks visām ar televīziju saistītajām pārmaiņām Latvijā.

LTV1 kanāla Raidījumi

Šķiet, ka pazīstamākais LTV1 raidījums ir un paliks “Panorāma”, kas pirmo reizi, tiesa, ar citu nosaukumu sāka raidīt 1958. gadā, bet pēc pieciem gadiem ieguva tagadējo nosaukumu. “Panorāma” ir grieķu saliktenis, kas nozīmē “viss tas, kas tiek redzēts” jeb visa apskats. Pašlaik raidījumu pārraida katru vakaru plkst. 20:30. Savukārt no citiem Latvijā aktuāliem raidījumiem izceļas, piemēram, “Kultūras ziņas”, “100 grami kultūras”, kā arī “1:1”, “Skats no malas” un citi, kuros tiek apskatītas visas pasaules aktualitātes kultūrā, politikā, sportā, ģeogrāfijā un citās nozarēs.

Raksturs

Jāsaka, ka kanālā jūtams t.s. “valsts pasūtījums”, kas paģērē to, ka saturs vismaz tā vispārīgajās nostādnēs būs latvisks. Tas jaušams, piemēram, pārraidē “Latvija var!”, kas, var teikt, robežojas ar propagandu, u.c. raidījumos. Kanālā tiek uzsvērta arī vārda brīvība – par daudz ko liecina fakts, ka viens no lielākajiem skandāliem LTV1 vēsturē bija tas, ka tehnisku iemeslu (iespējams, protams) dēļ pirms parlamenta vēlēšanām neparādīja dokumentālo filmu par Vladimiru Putinu. 100. pants, kā sauc arī LTV1 raidījumu, vēsta: “Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. Cenzūra ir aizliegta.”

Un tomēr, lai gan nacionāla rakstura, kanāls ir arī apolitisks. Filmu, seriālu u.c. programmu piesaiste un izveide ir ar nacionālu raksturu, tomēr LTV1 nepieslejas kādai valdošai partijai, un atšķirībā no citiem kanāliem LTV1 un LTV7 nav izpelnījies pārmetumus par pārāk politisku saturu. Tieši pretēji, raidījumi kā “Kas notiek Latvijā?”, “De facto” un “100. pants” ir parādījis LTV1 kā televīziju, kas nedarbojas par labu nevienam politiskam spēkam.

Komentāri

Nav komentāri

Pievieno komentāru

Vārds *

E-pasts *