Nedaudz par interneta radio vēsturi

Pirmās komerciālās pārraides tradicionālajā radio formātā tiek pārraidītas jau kopš divdesmitajiem gadiem. Pirmā ekskluzīvā interneta tiešraide bija Sietlas grupas Sky Cries Mary uzstāšanās un tā notika 1994. gada 10. novembrī. To pārraidīja Paulam Alenam (Paul Allen) piederošais digitālais plašsaziņas līdzeklis Starwave.

Tajā pašā mēnesī, tikai nedēļu vēlāk, grupas “The Rolling Stones” koncerts bija “pirmais lielākais kibertelpas multiraides koncerts”.

Tāpat tomēnes WXYC kļuva par pirmo tradicionālo radiostaciju, kas paziņoja par raidīšanas uzsākšanu internetā. WXYC 1994. gada augustā uzsāka joslas platuma testēšanu un pārraidīšanu. Tajā pašā dienā WREK, izmantojot CyberRadio1 programmatūru, sāka straumēšanu beta versijā, bet straumēšanas reklamēšana notika tikai vēlāk.

Progressive Networks 1995. gadā izlaida bezmaksas programmu RealAudio. Žurnāls Time paziņoja, ka tas ir “izmantojis jaunāko ciparu kompresijas tehnoloģiju dāvātās priekšrocības” un nodrošināja “AM radio kvalitātes skaņu tā sauktajā reāllaikā”. Drīz pēc tam Nullsoft un Microsoft klajā laida bezmaksas lejupielādējamus audio atskaņotājus ar straumēšanas iespējām. Parādījās arvien vairāk raidstaciju, jo kļuva pieejama audio programmatūra.

Viena no senākajām amerikāņu visu diennakti raidošā interneta radiostacija, kuru licencēja BMI un ASCAP, bija Sonicwave.com, kuru radīja Edvards Līmans (Edward Lyman).

Tajā paša gadā Virgin Radio Londonā bija Eiropas pirmā radiostacija, kura uzsāka tās pilna satura pārraidīšanu internetā. Tā bija pieejama 24 stundas diennaktī un bija tās FM signāla tiešraide internetā.

Deviņdesmito gadu beigās interneta radio sāka piesaistīt lielu investoru un plašsaziņas līdzekļu uzmanību. Amerikas Savienotajās Valstīs 1998. gadā Broadcast.com uzstādīja rekordu tās sākotnējā publiskajā akciju piedāvājumā – ar straujāko akciju cenu kāpumu. Sākotnējā cena bija 18 USD, turpretī sākotnējā akciju atvēršanas cena, kad pirmajā dienā sākās tirdzniecība, bija 68 USD. Tas bija pārsteidzoši, ņemot vērā, ka tajā laikā uzņēmums cieta zaudējumus un bija apgalvojis, ka negaida, ka tas tuvākajā laikā kaut kas varētu mainīties. Yahoo 1999. gada 20. jūlijā uzņēmumu iegādājās par 5,7 miljardiem ASV dolāru.

Sidnejā, Austrālijā 1998 raidstacijas NetFM The Vinyl Lounge (visilgāk pastāvošā interneta radiopārraide) uzsāka pārraidīšanu internetā.

Pēc 2000. gada straumēšanas kvalitāte uzlabojās, jo kritās platjoslas interneta cenas un mūsdienās vairums raidstaciju straumē kvalitātē apmēram no 64 līdz 128 kilobaitiem sekundē, kas ir tuva CD radio kvalitātei.

Komentāri

Nav komentāri

Pievieno komentāru

Vārds *

E-pasts *