TV5

TV5 (agrāk TV Rīga) ir krievvalodīga televīzija, kas tiek raidīta no 1996. gada. To raidīja no Zaķusalas televīzijas torņa, sākotnēji 70 kilometru rādiusā ap Rīgu. TV5 bija pirmā televīzija, ko varēja skatīties internetā (2001. gads), kā arī viens no digitālās apraides pionieriem, pārejot uz ciparu apraidi 2009. gada 1. decembrī. 2010. gadā kanāls aizgāja no bezmaksas apraides, un tagad pieejams visu lielāko televīzijas operatoru maksas pakās. TV5 ir visnotaļ populārs kanāls, kuram pieder 4,6 procenti no auditorijas (tns.lv dati, 2013. gada decembris).

Kanālam ir bijuši daudz īpašnieku, taču lielākoties tas piederējis A. Ēķim, kam TV5 un LNT tā vai savādāk piederējis kopš 1996. gada. 2007. gadā televīzijas pārdotas “News Corporation”, bet 2010. gadā Ēķis televīzijas atpircis, bet 2012. gadā tās nonākušas “Modern Times Group” īpašumā. Jāmin arī, ka 2010. gadā Ēķim piederošās akcijas tika apķīlātas tā sauktajā “digitalizācijas” lietā, kas sākusies jau tālajā 2003. gadā.

Skandāli, provokācijas

Kaut gan pirmajos pastāvēšanas gados TV5 raidīšanai nebija skandāla piegaršas, tas ir, TV5 raidīja gan latviešu, gan krievu valodās. Daži redzamākie šovi ar spilgtām personībām, piemēram, “Dāvidšovs” gan izraisīja publikā šādu un tādu rezonansi, taču īsteni bēdīgu slavu latviski runājošajā sabiedrības daļā TV5 sāka izpelnīties, sākot ar 2009. gadu, kad skatītāju zvanu dēļ kanālam uzlika 1000 latu sodu par nacionālā naida kurināšanu.

Tāpat 2010. gadā Latviju pāršalca video, kurā Kaspars Gerhards, toreizējais satiksmes ministrs, atteicās runāt kanālā krievu valodā, pēc tam pameta telpu. Tas saistās ar Andreja Mamikina, raidījuma “Bez Cenzūras” vadītāja, norādījumiem, ka pirms tam Gerhards TV5 runājis krievu valodā, parādot ierakstus, kuros tas tiek pierādīts. Kanāls ir ticis sodīts arī par filmu netulkošanu latviski, bet Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome vairākkārt vērtējusi kanāla darbību, tajā sastopamo pretvalstisko izteikumu dēļ. Jebkurā gadījumā, šie notikumi sagādājuši kanālam daudz publicitātes par cenu, kuru aprēķināt nav iespējams, tas ir, pašu darbinieku un kanāla godaprātu. To, protams, var uztvert dažādi.

Komentāri

Nav komentāri

Pievieno komentāru

Vārds *

E-pasts *